3H400316 Industrial Air Spring AIRSUSTECH Flange Air Bellows with 20 PCS M10 Holes
Détails sur le produit:
| Lieu d'origine: | Canton, Chine |
| Nom de marque: | AIRSUSTECH |
| Certification: | ISO/TS16949:2009 |
| Numéro de modèle: | 3H400316 |
Conditions de paiement et expédition:
| Quantité de commande min: | 1 pièce |
|---|---|
| Prix: | Négociable |
| Détails d'emballage: | Boîte en carton solide ou comme exigence des clients |
| Délai de livraison: | 3-8 jours ouvrables |
| Conditions de paiement: | T/T,Western Union,Paypal ou autres,L/C,D/A,D/P,MoneyGram |
| Capacité d'approvisionnement: | 1000 PC/semaine |
|
Détail Infomation |
|||
| Nombre de soufflets: | 3 | Condition: | 100% nouveau |
|---|---|---|---|
| Couleur: | Noir | Code SH: | 8708809000 |
| Type de soufflet: | Compliqué triple | PCD: | 419 |
| Personnalisation: | Oui | But: | Pour le transfert de matériel |
| Mettre en évidence: | Industrial Air Spring with M10 holes,Flange Air Bellows for industrial use,AIRSUSTECH Air Spring with flange |
||
Description de produit
3H400316 Industrial Air Spring AIRSUSTECH Flange Air Bellows with 20 PCS M10 Holes
Product Specifications
| Brand | AIRSUSTECH |
| Part Number | 3H400316 |
| Center Distance | 419 mm |
| Flange Diameter | 462 mm |
| Minimum Height | 120 mm |
| Maximum Height | 400 mm |
| Design Height | 316 mm |
| Natural Diameter | 486 mm |
| Mounting Holes | 20-M10 |
What Is a Flanged Connection Air Spring?
A flanged airbag is a rubber-based pneumatic support device that becomes functional when inflated. It features external flange interfaces for easy connection to machinery or piping systems. By adjusting the inflation pressure, the airbag delivers flexible support, effectively absorbing and dampening high-frequency vibrations. This helps reduce vibration transmission while improving operational efficiency and extending equipment service life.
Advantages of Flange Connection Suspension Air Springs
- Adjustable Performance: Control compressed air pressure to adjust vehicle height and hardness, allowing optimal suspension adjustment for various road conditions and driving preferences.
- Superior Shock Absorption: Air compressibility enables better absorption and dispersion of road vibrations, reducing vehicle and passenger vibration for enhanced comfort and stability.
- High Reliability & Durability: Constructed from high-strength rubber and metal materials with excellent wear and corrosion resistance, capable of withstanding significant pressure and loads with extended service life.
- Low Maintenance & Easy Installation: Simple structure requires no lubrication and minimal maintenance, with straightforward connection to vehicle suspension systems.
AIRSUSTECH Triple Convoluted Air Spring Models
| Model Number | 0.7Mpa Max. Diameter | Nominal Diameter (mm) | Stroke Range Min. Height | Stroke Range Max. Height |
|---|---|---|---|---|
| 3H200206 | 220 | 150 | 116 | 236 |
| 3H250260 | 270 | 185 | 116 | 299 |
| 3H255230 | 280 | 200 | 116 | 264 |
| 3H255322 | 290 | 200 | 116 | 400 |
| 3H310306 | 330 | 230 | 120 | 354 |
| 3H330306 | 355 | 250 | 120 | 354 |
| 3H360306 | 380 | 280 | 122 | 360 |
| 3H380316 | 405 | 300 | 122 | 370 |
| 3H400312 | 430 | 320 | 122 | 360 |
| 3H430370 | 460 | 1716 | 122 | 430 |
| 3H480312 | 510 | 122 | ||
| 3H520312 | 550 | 400 | 118 | 354 |
| 3H580306 | 600 | 500 | 118 | 354 |
| 3H630376 | 660 | 530 | 122 | 436 |
| 3H680376 | 710 | 580 | 122 | 436 |
3H400316 Flange Rubber Air Bag Images
Vous voulez en savoir plus sur ce produit






