G1/2 Port Size Oria 6''X1 Convoluted Air Bag FS 76-7 DI Continental Air Spring
Détails sur le produit:
| Lieu d'origine: | Canton, Chine |
| Nom de marque: | AIRSUSTECH |
| Certification: | ISO/TS16949:2009 |
| Numéro de modèle: | 1B6X1P |
Conditions de paiement et expédition:
| Quantité de commande min: | 1 pièce |
|---|---|
| Prix: | Négociable |
| Détails d'emballage: | Boîte en carton solide ou comme exigence des clients |
| Délai de livraison: | 3-8 jours ouvrables |
| Conditions de paiement: | T/T,Western Union,Paypal ou autres,L/C,D/A,D/P,MoneyGram |
| Capacité d'approvisionnement: | 1000 PC/semaine |
|
Détail Infomation |
|||
| Couleur: | Noir | Entrée d'air: | G1/2 |
|---|---|---|---|
| PCD: | 127 millimètres | Structure: | Alcoolique compliqué |
| Matériau de la plaque: | Aluminium | Croix: | Pneu Dunlop 6''X1 |
| Opération: | Rempli de gaz | Échantillon: | Disponible |
| Mettre en évidence: | G1/2 port size air spring,6x1 convoluted air bag,Continental air spring with warranty |
||
Description de produit
G1/2 Port Size Oria 6''X1 Convoluted Air Bag FS 76-7 DI Continental Air Spring
Product Overview
The G1/2 Port Size Oria 6''X1 Convoluted Air Bag FS 76-7 DI Continental Air Spring is a high-performance industrial air spring designed for reliable operation in demanding applications.
General Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| Minimum Compressed Height | 55 mm |
| Maximum Extended Height | 110 mm |
| Working Stroke | 55 mm |
| Air Connection | G1/2 |
| Screw Nut Size | 4 x M8 |
| Operation | Gas-filled |
1B6X1P Specific Dimensions
| Parameter | Value |
|---|---|
| Cover Plate Diameter | 152.5 mm |
| Center-to-Center Distance | 127 mm |
| Maximum Rubber Outer Diameter (at 0.7 MPa) | 175 mm |
Key Features
- Construction: High-quality natural rubber combined with aluminum cover plates for durability and lightweight performance
- Stroke Capacity: Working stroke of 55 mm, with compressed height of 55 mm and extended height of 110 mm
- Gas-Filled Operation: Designed for consistent performance with gas inflation
- Standardized Connections: Equipped with G1/2 air connection and 4xM8 mounting hardware
OEM Part Numbers
Oria 6''X1 | Oria 6'X1 | Oria 6X1 | Firestone W01-R58-4078
Firestone W01R584078 | Firestone W01 R58 4078 | Firestone WO1-R58-4078 | Firestone WO1 R58 4078
Firestone WO1R584078 | Dunlop Pneuride 6''X1 | Dunlop Pneuride 6'X1 | Dunlop Pneuride 6X1
Dunlop Springride SP2913 | Dunlop A 3 1330 01 01 | Dunlop A313300101 | Contitech FS 76-7 DI
Contitech FS 76-7 DI G1/2 | Contitech FS 76-7 DI M8 | Contitech Order No. 70208 | Norgren PM/31061
Norgren PM31061 | Norgren PM 31061 | Parker 9109004A
Firestone W01R584078 | Firestone W01 R58 4078 | Firestone WO1-R58-4078 | Firestone WO1 R58 4078
Firestone WO1R584078 | Dunlop Pneuride 6''X1 | Dunlop Pneuride 6'X1 | Dunlop Pneuride 6X1
Dunlop Springride SP2913 | Dunlop A 3 1330 01 01 | Dunlop A313300101 | Contitech FS 76-7 DI
Contitech FS 76-7 DI G1/2 | Contitech FS 76-7 DI M8 | Contitech Order No. 70208 | Norgren PM/31061
Norgren PM31061 | Norgren PM 31061 | Parker 9109004A
Installation and Operating Instructions
- Provide proper stroke limitations to prevent exceeding the maximum allowable stroke height
- Use travel stops to limit minimum compression height, or select an air spring with an optional internal bumper
- Maximum allowable operating pressure: 100 psi (7 bar)
- Never apply torsional loads to the air spring during installation or operation
AIRSUSTECH Cross Oria Single Convoluted Air Spring Series
| AIRSUSTECH No. | Oria Model No. | Max. O.D. [mm] | Center Distance [mm] | Cover Plate O.D. [mm] | Min. Height [mm] | Stroke [mm] |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1B4.5X1P | 4 1/2''X1 | 125 | 93 | 110 | 45 | 40 |
| 1B6X1P | 6''X1 | 165 | 127 | 152 | 55 | 50 |
| 1B6X1T | 6''X1ST | 165 | 127 | 154 | 50 | 50 |
| 1B8X1T | 8''X1 | 215 | 156 | 184 | 50 | 70 |
| 1B10X1T | 10''X1 | 260 | 181 | 210 | 50 | 85 |
| 1B12X1T | 12''X1 | 310 | 232 | 260 | 55 | 85 |
| 1B14.5X1T | 14 1/2''X1 | 378 | 283 | 310 | 50 | 115 |
| 1B16X1T | 16''X1 | 410 | 283 | 310 | 60 | 130 |
Product Images
Vous voulez en savoir plus sur ce produit






