Buy CONTITECH FS 76-7 DS G1/2 Flange Plate Rubber Air Spring Contitech 70216
Détails sur le produit:
| Lieu d'origine: | Canton, Chine |
| Nom de marque: | AIRSUSTECH |
| Certification: | ISO/TS16949:2009 |
| Numéro de modèle: | 1B6X1T |
Conditions de paiement et expédition:
| Quantité de commande min: | 1 pièce |
|---|---|
| Prix: | Négociable |
| Détails d'emballage: | Boîte en carton solide ou comme exigence des clients |
| Délai de livraison: | 3-8 jours ouvrables |
| Conditions de paiement: | T/T,Western Union,Paypal ou autres,L/C,D/A,D/P,MoneyGram |
| Capacité d'approvisionnement: | 1000 PC/semaine |
|
Détail Infomation |
|||
| Type de marchandises: | ressort pneumatique à plaque à bride | Matériel: | Caoutchouc+Acier |
|---|---|---|---|
| Expédition: | Par mer, par air, par DHL / FedEx / UPS | Compatibilité: | universel |
| Fonction: | Réduire les chocs/l'absorbeur de chocs | Référence croisée: | Firestone W01-R58-4052 |
| Code SH: | 8708809000 | Condition: | Tout neuf |
| Mettre en évidence: | Contitech FS 76-7 air spring,G1/2 flange plate rubber spring,Contitech 70216 air spring |
||
Description de produit
CONTITECH FS 76-7 DS G1/2 Flange Plate Rubber Air Spring Contitech 70216
Product Specifications
| Technical Parameter | Value |
|---|---|
| Natural Height | 77.5 mm |
| Air Supply | G1/2 |
| Mounting Studs | 4-M10 |
| PCD | 127 mm |
| Cover Plate Width | 153.5 mm |
| Static Diameter Width | 159 mm |
Cross Reference Part Numbers
- Firestone: W01-R58-4052, W01 R58 4052, W01R584052, WO1-R58-4052, WO1 R58 4052, WO1R584052
- Dunlop Pneuride: 6"X1 (Steel), 6X1 (Steel), 6'X1 (Steel)
- Dunlop Springride: SP1536
- Dunlop: PNP 30551 01 13, PNP 305510113
- Contitech: FS 76-7 DS, FS 76-7 DS M10, FS 76-7 DS G1/2
- Contitech Order No.: 70216
- Norgren: M/31061, M 31061
- Parker: 9109004
- Oria: 6''X1ST, 6'X1ST, 6X1ST
Installation Guidelines
Proper installation is crucial to ensure optimal performance and longevity of the bellows cylinder.
- Installation Space: Ensure sufficient space so the bellows cylinder does not contact surrounding machine parts during expansion.
- Lateral Offset: Do not exceed the maximum allowed lateral offset to maintain safe and proper operation.
- Minimum Height: The bellows cylinder must not compress below its minimum height, as this may cause damage.
- Combined Installation: When installing multiple bellows cylinders together, insert necessary mounting plates between them to prevent sideways spreading.
- Tilted Installation: Do not exceed the maximum tilt angle to prevent bellows walls from touching and being damaged.
- Maximum Height: The bellows cylinder must not extend beyond its maximum height, as overextension can cause permanent damage.
6" AIRSUSTECH Flange Plate Air Spring Series Comparison
| Model | 1B6X1T | 2B6X2T | 3B6X3T |
|---|---|---|---|
| Center Distance | 127 mm | 127 mm | 127 mm |
| Cover Plate O.D. | 153.5 mm | 153.5 mm | 153.5 mm |
| Design Diameter | 159 mm | 159 mm | 159 mm |
| Static Height | 77.5 mm | 135.5 mm | 193.5 mm |
| Air Hole | G1/2 | G1/2 | G1/2 |
| Bolts Type | 4-M10 | 4-M10 | 4-M10 |
| Reference Numbers | Firestone W01-R58-4052 Dunlop Pneuride 6"X1 (Steel) Dunlop Springride SP1536 Dunlop PNP 30551 01 13 Contitech FS 76-7 DS Contitech Order No. 70216 Norgren M/31061 Parker 9109004 Oria 6''X1ST |
Firestone W01-R58-4053 Dunlop Pneuride 6''X2 (Steel) Dunlop Springride SP1482 Contitech FD 76-14 DS Norgren M/31062 Parker 9109001 Dunlop PNP 30551 01 11 Oria 6''X2 |
Firestone W01-R58-4095 Dunlop Pneuride 6''X3 Dunlop Springride SP2861 Contitech FT 76-20 DS Norgren M/31063 Parker 9109007 Dunlop PNP 30551 01 18 Oria 6''X3 |
Product Image
Vous voulez en savoir plus sur ce produit





