Buy M-70 Oria Convoluted Air Spring Festo EB-165-125 Air Bag Bellow 100% Tested
Détails sur le produit:
| Lieu d'origine: | Canton, Chine |
| Nom de marque: | AIRSUSTECH |
| Certification: | ISO/TS16949:2009 |
| Numéro de modèle: | 2B7070 |
Conditions de paiement et expédition:
| Quantité de commande min: | 1 pièce |
|---|---|
| Prix: | Négociable |
| Détails d'emballage: | Boîte en carton solide ou comme exigence des clients |
| Délai de livraison: | 3-8 jours ouvrables |
| Conditions de paiement: | T/T,Western Union,Paypal ou autres,L/C,D/A,D/P,MoneyGram |
| Capacité d'approvisionnement: | 1000 PC/semaine |
|
Détail Infomation |
|||
| Standard: | Norme OEM | Couleur: | Noir |
|---|---|---|---|
| Code SH: | 8708809000 | Conditionnement: | Carton fort |
| Échantillon: | Disponible | Nombre de plaquettes: | 2 |
| Croix: | Contitech FD 70-13 | Type de marchandises: | Ressort pneumatique alambiqué |
| Mettre en évidence: | Festo EB-165-125 air spring,M-70 Oria convoluted air bellow,tested air bag bellow |
||
Description de produit
M-70 Oria Convoluted Air Spring Festo EB-165-125 Air Bag Bellow
Product Overview
High-quality M-70 Oria convoluted air spring designed as a direct replacement for Festo EB-165-125 air bag bellows. All units are 100% tested to ensure optimal performance and reliability.
Technical Specifications
| Model Number | 2B7070 |
| Material | Rubber + Steel |
| HS Code | 8708809000 |
| Operation | Gas-filled |
| Air Pressure | 0 bar to 8 bar |
| Crimped Plate O.D. | 105 mm |
| Center Distance Between Holes | 44.5 mm |
| Threaded Holes | 2x M8 |
| Gas Hole | G1/4 |
| Bellows Type | Double Convoluted |
| Static Diameter of Rubber Bellows | 150 mm |
| Natural Height | 162 mm |
Compatible Reference Numbers
Oria M-70
Oria M70
Oria M 70
Festo 36494
Festo EB-165-125
Festo EB165125
Festo EB 165 125
Contitech FD 70-13
Contitech FD 70 13
Contitech FD 7013
Contitech 2682015000
Contitech Bellows No. 60513
AIRSUSTECH 2B7070
Guomat 2B7070
Installation Guidelines
- Installation Space: Ensure sufficient space so the bellows cylinder doesn't contact surrounding components during expansion.
- Lateral Offset: Do not exceed maximum allowable lateral offset to maintain proper operation.
- Minimum Height: Never compress below minimum height to avoid permanent damage.
- Combined Installation: Use appropriate mounting plates between multiple bellows cylinders to prevent lateral spreading.
- Tilted Installation: Do not exceed maximum tilt angle to prevent contact between bellows walls.
- Maximum Height: Never extend beyond maximum height limit to prevent damage from overextension.
AIRSUSTECH Cross Oria Double Convoluted OEM Replacements
| Model No. | Ø Max. (mm) | PCD (mm) | Plate O.D. (mm) | Bolts | Min. Height (mm) | Stroke (mm) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M-12 | 142 | 44.5 | 114 | - | 73 | 77 |
| M-70-E | 165 | 44.5 | 114 | M8 | 74 | 106 |
| 2600 | 195 | 70 | 135 | - | 78 | 122 |
| M-80 | 215 | 70 | 135 | M8 | 75 | 150 |
| M-85-E | 244 | 89 | 160 | M8 | 75 | 175 |
| M-85 | 260 | 89 | 160 | M8 | 75 | 195 |
| M-90 | 310 | 157.5 | 230 | M8 | 81 | 179 |
| M-90-E | 338 | 157.5 | 230 | M8 | 82 | 198 |
| M-100 | 380 | 158.8 | 287 | M8 | 78 | 192 |
| M-100-E | 410 | 158.8 | 287 | M8 | 79 | 221 |
| M-110 | 430 | - | 384 | M10 | 87 | 163 |
| M-110-E/4 | 445 | - | 384 | M10 | 87 | 183 |
| M-110-E/2 | 460 | - | 384 | M10 | 87 | 213 |
| M-60-2 | 515 | - | 451 | M10 | 80 | 185 |
| M-118-2 | 575 | - | 517 | M10 | 80 | 200 |
| M-130-2 | 707 | - | 638 | M10 | 80 | 230 |
| M-140-2 | 950 | - | 890 | M10 | 110 | 225 |
Product Images
Vous voulez en savoir plus sur ce produit





